O projektu

O lesních zahradách, permakultuře a hospodaření aneb, od knihy k filmu.

Na začátku všeho byla společná iniciativa nakladatelství DharmaGaia a organizace Permakultura CS, ze které vzešel český překlad knihy Lesní zahrady v praxi britského autora Tomase Remiarze. Tato kniha se zabývá již existujícími lesními zahradami z různých koutů Evropy, rozebírá jejich fungování a čtenáři tak dává návod, jak založit a úspěšně lesní zahradu udržovat jako osobní, komunitní, či komerční projekt. V případě, že knihu ještě neznáte, více informací o ní naleznete zde. Již během příprav vydání knihy a crowdfundingové kampaně vzniknul nápad natočit o lesním zahradničení v České republice dokument.

Když pak byl na podzim roku 2020 v rámci festivalu Evolution pokřtěn český překlad knihy, bylo definitivně rozhodnuto – natočíme první český dokument o lesních zahradách! Protože se jedná o poměrně nový trend udržitelného hospodaření, rozhodli jsme se podobně jako kniha sledovat několik již existujících lesních zahrad v České republice a zjistit, jak se u nás takovým projektům daří, v čem jsou oproti konvenčním zahradám rozdílné, jaká mají úskalí a v čem se nacházejí jejich výhody. Vydejte se na naše putování s námi, třeba Vás lesní zahradničení osloví!

Co už bylo natočeno?

Autoři projektu

Lumír Kolíbal

Nakladatelství DharmaGaia

je malé, nezávislé nakladatelství, které od roku 1992 přináší na český trh knihy o mimoevropských kulturách. Tyto knihy doplňují tituly z oblasti filosofie, psychologie, nekonvenčně pojatém rodičovství a také ekologickém zahradničení.
www.dharmagaia.cz

Kateřina Horáčková

Spolek Permakultura CS

je spolek s dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách.
permakulturacs.cz